Blog

Dinçer GÖKÇE 

dgokce@hurriyet.com.tr

Muazzez Ersoy, iki albümünün mali haklarını geri aldı

Şarkıcı Muazzez Ersoy, “Kraliçe’den Nostaljiler” ve “Mozaik” isimli iki albümünün mali haklarını geri almak için eski müzik şirketine karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme, iki albümün mali haklarının da Ersoy’a ait olduğuna hükmetti.

MUAZZEZ Ersoy, İstanbul Unkapanı’nda bulunan Öncü Müzik Prodüksiyon Dağıtım San. Ve Tic. Limited Şti’ye yönelik geçen Eylül ayında noter yolu ile ihtarname gönderdi. Ersoy, daha önceki müzik şirketine gönderdiği ihtarnamede “Kraliçe’den Nostaljiler” ve “Mozaik” adli albümleri için cayma hakkını kullandığını bildirdi. İhtarnamede Ersoy, iki albümüne ilişkin mali haklarının tehlikeye girdiğini kaydetti.

ŞİRKET İTİRAZ ETMEDİ
Şirket, bir aylık yasal süre içinde söz konusu ihtarnameye itirazda bulunmadı. İhtarnameye itiraz gelmeyince Ersoy bu kez ‘tespit’ için avukatları Nazlı Tuba Çatı ve Erhan Meço aracılığı ile mahkemeye başvurdu. İstanbul 2. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, iki albümün mali haklarının Ersoy’a ait olduğuna ilişkin tespit talep edildi.

Muazzez Ersoy, iki albümünün mali haklarını geri aldı

BİLİRKİŞİ HAKLI BULDU
Mahkeme tarafların savunma ve taleplerini aldıktan sonra dosyayı bilirkişiye verdi. Bilirkişi, hazırladığı raporda Ersoy’un talebinde haklı olduğu yönünde rapor düzenledi. Geçen 19 Temmuz’da görülen karar duruşmasında Ersoy’un avukatı, davanın kabulüne karar verilmesini istedi. Davalı Öncü Müzik şirketinin avukatı Ege Selin Erol ise “Aşamalardaki beyanlarımızı tekrar ediyoruz. Davanın reddine karar verilsin” dedi.

MALİ HAKLARI ERSOY’UN
Son savunmalardan sonra kararını açıklayan mahkeme, “Kraliçe’den Nostaljiler” ve “Mozaik” isimli albümlerin mali haklarının Ersoy’a ait olduğuna karar verdi.

Muazzez Ersoy, iki albümünün mali haklarını geri aldı

ZARARA UĞRAYAN SANATÇILAR İÇİN ÖNEMLİ KARAR
Ersoy’un avukatı Nazlı Tuba Çatı karara ilişkin açıklamasında “Yapımcıların, sanatçıların haklarını ödememesi ve sanatçıları zarara uğratması durumunda sanatçıların albümleri üzerindeki hakların tamamını geri alabileceğini gösteren önemli bir karar” yorumu yaptı.